Tatil Gezileri

Sonbaharda Pekin

Mid Autumn Festivalini fırsat bilip kızkardeşim ile beraber ilk tatilimizi Çin’in başkenti Pekin’i görmek için yaptık. Bir gece iki günlük turumuzu sağolsun biricik eşimin uçak/otel ve de Çin Seddine gidiş için ayarlamış olduğu şöför sayesinde sorunsuz şekilde tamamladık. Gezinin detaylarına gelecek olursak:

İlk gün :
Sabah 8:40 uçağı ile Şangay Beijing’e gidiş. Havaalanından taksi ile yaklaşık yarım saat süren yolculuk sonrası otele yerleştik..  Otelimizin konumu Forbidden City’ye 20 dakika yürüme mesafesinde idi.(84 rmb tutuyor)
Otele yerleştikten sonra direk Tiananmen Meydanına ordan da Forbidden City’e giriş yaptık. Bir önceki gelişime göre biraz değişiklik olmuş Forbidden City’de. Mesela bu sene Xray cihazı konulmuş ,bazı bölümler yenilenmek için kapatılmış ama yine de görülmesi gereken yerleri gezmekte bir problem olmadı. Ayrica mekanın tarihi detaylarını öğrenmek isterseniz girişten alacağıniz hem de Türkçe dinleyebileceğiniz aygıt GPRS’i sayesinde size gezdikçe bilgi vermekte.
Bu mekan sonrasında metro ile otelin yakınında bulunan alışveriş merkezi içindeki  Mc Donalds’da kısa bir öğle molası verip , Happy Lemondan limonlu çay’ımızı aldıktan sonra taxi ile Temple of Heaven’a gittik. Eğer inci,aksesuar almak istiyorsanız bu programa Hongqiao Pearl Market’i de ekleyebilirsiniz.Tavsiyem bu mekanları elinizden geldiğince çabuk gezmeniz çünkü  en geç 17:30 gibi çoğu yer kapanmış oluyor. Biz akşam üzeri varabildiğimizden temple etrafında rahat rahat resim çektik. Hatta kız kardeşim bir kaç yoga hareketini de temple önünde sergiledi benim için 🙂

Forbidden City

Temple of Heaven

Buradan sonra da otele dönüp bir iki saat ayaklarımızı dinlendirdik.

Akşam olduğunda tekrar Tiananmen Square gidip Forbidden City’nin ışıklandırılmış halini de gördük.
Metro ile tekrar otel yakınlarına giderek önce bir Çin lokantasında yemek ardından otel spa’sında ayak masajı aldık (genelde 150 rmb civarında)
İlk günün yorgunluğu biraz da olsa üzerimizden atılmış oldu.
Eğer ilk günü daha sıkıştırılmış bir plan ile gezmek isterseniz size tavsiyem Beijing Hutongs’u da (side street anlamına geliyor)  listenize almanız.
Kaldığınız otele bağlı olarak mutlaka bir alışveriş sokağında da gezebilir. Özellikle cız bız böcek satan yerlerde resim çektirebilirsiniz.

İkinci gün :
Otelden sabah 8:30 çıkarak yönümüzü Summer Palace’a çevirdik. Burası epeyce büyük bir alana sahip. Vakit durumunuza göre direk tepede bulunan Pagodaya çıkıp ordan Suzhou Street tarafına inebilirsiniz, biz kız kardeşimin ayağındaki ufak problemden dolayı uzunca gezmeyi tercih etmedik. Eğer vaktiniz var ise mutlaka göl çevresinde yürüyüp, gölde kayık turu da yapabilirsiniz.

Summer Palace sonrası başka bir yere uğramadan Çin Seddine gittik. Şöförümüz giriş kapısını Mutianyu tarafından yaptı. Burası daha az insanın kalabalığının olduğu taraftı. Daha kalabalık olan tarafının ismi ise Badaling.
Badaling yeme içme bakımından daha gelişmiş. Mc Donalds, Kentucy Fried Chicken,Subway ve de Starbucks mevcut. Bizim gittiğimiz tarafta ise sadece Subway ve de bir Pizzacı var. Öğle saati vardığımızdan az kalabalık sayılan Mutıanyu bile bize epeyce kalabalık geldi.Yemek sonrası kolaya kaçıp tepeye çıkmak için açık teleferik dönüş içinse yine ya teleferik ya da Tobogganing için biletlerimizi aldık(çin seddine giriş 45 teleferik ile çıkış ve iniş 80 rmb) Teleferik sonrası sizi Çin Seddi beklemekte.

photo (3)        Greatwall 1

Greatwall        Tobog

Uzun ve yorucu bir yürüyüş ardından  biz eğlence sevenlerin tercih edebileceği Toboggan ile aşağı inişimizi tamamladık.

Çin Seddi sonrası dönüş saatinize göre isterseniz the Ming Tombs’ları görmeye gidebilirsiniz. Biz geçen iki seferki Pekin ziyaterimizde gezmiştik. Çin Seddi sonrasında  şöförümüz bizi havalimanına bıraktı. Biraz erkence vardığımız için Starbucks’da vakit geçirmeyi tercih ettik.

Eğer Pekinde bir iki gün daha kalacak iseniz mutlaka
1) Olimpiyatların açılış ve kapanış seremonisinin yapıldığı Bird Nest’i
2) Pandaların bulunduğu Beijing Hayvanat Bahçesini
3) Yine şehir içinde bulunan bir kaç temple ya da Park – bahçeyi de listenize alabilirsiniz.
Metro ağı Pekinde de çok gelişmiş durumda. Kaldığınız otelden alacağınız harita ve otel görevlilerinin yardımıyla metro istasyonlarını öğrenip vakitten kazanabilirsiniz. Ya da taxi ile istediğiniz lokasyona ulaşabilirsiniz yalniz sabah – akşam iş yoğunluğuna dikkat 🙂
Bu arada bizi Çin Seddine götüren şöförümüz gayet iyi araba kullanan, iyi derecede İngilizce konuşan ve de çok pozitif bir kişi. Detaylarını isteyenlere ayrıca yardımcı olabilirim.Şimdiden iyi gezmeler

You Might Also Like

4 Comments

 1. Dincer M.

  September 25, 2013 at 12:29 pm

  Tobogganing videosunu da koymak lazım bence 🙂

  1. nippur

   September 25, 2013 at 1:22 pm

   Evet, iyi fikir 🙂

 2. nuray

  September 27, 2013 at 1:55 am

  Güzel bir gezi olmuş ,fotğraflar çok hoş,Tuğçe ayrı bir güzellik katmış fotoğraflara, ama o tehlikeli aygıta korkmadan nasıl bindiniz anlamış değilim…Eminim çok hız yapıyordur yokuş aşağı…Neyse sağ salim geldinizya, çok şükür…

  1. nippur

   November 11, 2013 at 6:45 pm

   Aslında video’da çektim, ben Tuğçe’yi takip ederken. Onu da bir ara koymayı düşünüyoruz buraya.
   Ben video çekmeye yoğunlaştığım için pek hız yapamadım. Çok eğlenceliymiş mutlaka bir kere daha yapmak lazım 🙂

Leave a Reply