Tatil Gezileri

Hafta Sonu Taipei

Bu yılki haziran ayı geçen senelere nazaran epeyce hareketli geçti. Tam 15 günde birisi İstanbul,diğer ikisi Hong Kong ve Taiwan olmak üzere üç farklı ülkede toplam da 15 gün kalarak nerdeyse tüm haziran ayını evden uzakta geçirdim.

Yolculuğun ilk ayağı olan İstanbul çok sevdiğim ve uzun yıllardır beraber çalıştığım iş arkadaşımın oğlu’nun düğünü münasebetiyle oldu. Bu sayede kısa da olsa ailemi ve yakın çevremi de görme fırsatım oldu.Sonrasında eve Şangay’a dönerek bir sonraki sabah Taiwan’ın başkenti olan Tapei’ye eşim ile beraber kısa bir hafta sonu kaçamağı yaptık.

Şangay’a gelen arkadaş ve dostlarımız bize her zaman Şangay’ın ne kadar modern göründüğünü ve tam olarak Çin’i yansıtmadığını söylerler ki buna katılmamak mümkün değil. İşte tam burda size tavsiyemiz Taiwan’a bir şans vermeniz.
Başkent Tapei Şangay’dan sadece iki saat uzaklıkta. Havaalanına indikten sonra otobüs ya da taxi ile şehre 40-45 dakikada ulaşabilirsiniz.

Şehir ile ilgili izlenimlere geçmeden önce kısa bir tarihine bakacak olursak;
Yüzyıllar önce Portekizli denizcilerin keşfettiği adayı Portekizlilerden sonra kısa bir süreliğine Hollandalılar kontrol altına almış, Ming hanedanlığının adaya ufak ufak gruplar göndermeye başlamış ve Hollanda egemenliğinin sonlanması ile Çinliler adayı ele geçirmiştir.
Çin’in afyon savaşları ile gücünü kaybetmesini fırsat bilen Japonya Çin’e saldırarak Kore yarımadasında Çin egemenliğine son verip, Çin’in kuzeydoğusu ve iç kesimlerini işgal etmiştir.Bunun sonucunda iki taraf arasında imzalanan anlaşmaya göre Taiwan Japonların egemenliğine geçmiştir.Taiwan’da Japon etkisi 50 yıl kadar sürmüştür.İkinci dünya savaşı sonrası atom bombası trajedisi Japonların Çin ve Taiwan’dan çekilmesine neden olmuştur.
Bu sıralarda Çin’deki iç karışıklıklıklar (Sun Yat Sen, çin milliyetçi partisi ve Çin Cumhuriyeti kurucusunun erken yaşta vefatı) General Jiang Kai Shek’ın askeri güç kullanarak başa geçmesini sağlamış. Diğer taraftan Mao ve arkadaşları eşitlik,sosyalizm , devrim gibi düşünceler ve Sovyetlerin yaşadığı Kızıl Devrim’in de yankıları ile komünizm düşüncelerine sarılmış ve köylülerin büyük desteğini alarak kızıl devrim’i başlatmış ve Jiang Kai Shek’i yenmeyi başarmıştı. Jiang Kai Shek ve yaklaşık 1milyon asker, çin saray ve hazinelerini yağmalayıp Taiwan’a kaçmayı başardılar ve orda Milliyetçi Çin Partisi ile adayı 1987’ye kadar yönetebildiler. O tarihten sonra demokratikleşme sürecine giren Demokratik Kalkinma Partisi bağımsız olma yolunda çok çalışmalar yapsa da Çin’in ekonomisini açılıp günden güne güçlenmesiyle pek bir sonuca varamadı. (Daha detaylı bilgi için)

Şimdi gelelim Tapei’e olan kısa kaçamağımıza;
Şehir çok temiz, aslında Şangay’da oldukça temiz bir şehir ama Şangay’da konsept kirletileni temizlemek şeklindeyken, Tapei’de temizlik bilinçli halk’ın eseri.
Tapei’deki binalar , sokaklar henüz yeniden dönüşüm’e girmemiş. Bu nedenle de şehrin dokusu size gerçekten öncelikle asya’da olduğunuzu sonrasında da bir Singapur olmasa da ne kadar medeni, temiz ve kurallara önem veren bir şehirde olduğunuzu gösterecek.
Halkı güler yüzlü ve yardım sever, aksansız çince konuşmaları bizim de rahatça Çince konuşmamıza olanak sağladı. Ama korkmayın rastladığımız hemen hemen herkes (taxi şöförleri dahil, işte bunu şangay’da 1/10 ihtimal görürsünüz) İngilizce konuşabilmekte.
Sokak isimleri Şangay’ ile hemen hemen aynı. Bu da bir şekilde size Şangay’daymışsınız hissini verdiriyor. Ama Şangay’ın ünlü sokakları kadar şatafatlı ya da yan yana sıralanmış ünlü markaları çok sık görmüyorsunuz Taipei’de.

Taiwan master  Taipei

Şehrin gezilecek yerleri ile ilgili daha detaylı bilgiyi sevgili eşimin sitesinde bulabilirsiniz.
Ben gezdiğimiz yerleri çok kısaca özetlemek istedim.
1) Tapei 101 : Dünyanın 4.cü uzun kulesi.
101    101 1
Tapei 101 girişinde turistler için hazirlanmiş gezilmesi tavsiye edilen yerlerin görsel haritası
Taiwan gezilecek 1   Taiwan gezilecek yer3  taiwan gezilecek yer 5
2) National Museum : Çin – Taiwan tarihi ile ilgili görsel ve yazılı eserleri inceleyebilirsiniz.
Taiwan 7  Taiwan 9
3) Night Market
4) Longshang Temple
5) Din Tai Fung : Bizim favori mekanımız.Şangay’da da sık sık gittiğimiz bu restorant zinciri Taiwan menşeli. Biz Tavuklu dumpling’lerine bayılıyoruz. Endonezyadaki zincirlerinde domuz eti kullanılmıyormuş. Yolunuz Endonezyaya düşerse mutlaka orda da tadın.

 Din

Bu arada bizim gittiğimiz dönem öğrencilerin sınav dönemine denk geldiğinden her Starbucks deneyimimizde maalesef oturmak için yer bulamadık. Tüm Starbucks katlarında öğrencileri ders kitaplarına gömülmüş bir şekilde bulduk, Bu da bence Taiwan’ın eğitim’e bakış açısını biraz da olsa yansıtmakta. Taiwan’da yaşayan Rıfat bey’in yazısını da okuyunca doğru bir gözlemde bulunduğumuzu anladım. Dünya sıralamasında ilk 100’e giren üniversiteleri varmış. Bayağı etkileyici.

Starbucks

Tapei’de de haziran ayı Şangay’da olduğu gibi sıcak ve de yağmurlu. Nemli hava burda da çok fazla dış mekan aktivitesi yapmanıza izin vermiyor. Ama bu da sorun değil, kendinizi bulunduğunuz yerin yakınındaki bir alışveriş merkezi ya da mağazaya atarak serinletebilirsiniz. Ama bir yerleri gezmeden önce mutlaka hava durumuna bir göz atın.

Toplamda sadece 3 gün 3 gece kaldığımız Taipei/Taiwan’da gezilecek çok daha fazla yer var. Bu da bize bir daha gelebilme fırsatı vermekte.Yine çok sevdiğimiz arkadaşlarımız sayesinde ufukta sanırım bizim için ikinci Taiwan yolculuğu gözükmekte. Dört gözle sevgili arkadaşlarımızın evlerine yerleşmelerini bekliyoruz 🙂

You Might Also Like

4 Comments

 1. dincerm

  September 2, 2015 at 10:35 am

  “Şangay’da konsept kirletileni temizlemek şeklindeyken, Tapei’de temizlik bilinçli halk’ın eseri”

  Bu cumleyi sevdim 🙂

  1. nippur

   September 21, 2015 at 9:25 am

   Tesekkur ederim 🙂

 2. nuray

  September 16, 2015 at 6:20 pm

  Güzel yazı eline sağlık , bir solukta okunuyor,bilgilendiren ve zevkle okunan bir anlatım…

  1. nippur

   September 21, 2015 at 9:24 am

   Cok tesekkur ederim 🙂

Leave a Reply