Tatil Gezileri

Avusturalya Maceramız (Bölüm 3) – Melbourne

Uluru’dan sonraki durağımız, Avustralya maceramızın da son bölümü olan, Avustralya’nın 2.ci en büyük şehri Melbourne idi. Yarra Nehri’nin hemen kıyısında bulunan Southbank gayet merkezi bir lokasyon. Nehir etrafındaki kafe ve restorantlar da burda keyifli zaman geçirmeniz ve tabii ki gün sonunda üzerinizdeki yorgunluğu atmanız için de ideal. Biz kısıtlı zamanımızdan dolayı önceliği şehri ve şehir dışındaki bir kaç yeri gezmeye ve de alış veriş’e ayırdık. Malum buraya kadar gelmişken UGG bot almadan dönmek olmaz 🙂

melbourne sehir   melbourne sokak  melbourne sokak 3

Melbourne’de yapılabilecek bir kaç atraksiyona kısaca değinecek olursam;

# Great Ocean Road ; bir tur şirketi aracılığıyla yaptığımız gezi gerçekten çok güzeldi. Nerdeyse 1 tam gün süren gezimizde bir kaç farklı lokasyon görme fırsatı bulduk. Bunlardan bir tanesi 12 Apostles’de gerçekleştirdiğimiz helikopter turu. Hem resim çekmek hem de manzara keyfi yapmak isteyenler için ideal. Diğer bir lokasyon ise Kennett River, burda doğal ortamlarında papağanlar, koala ya da koalalar ile zaman geçirebilirsiniz. Papağanların samimiyeti ilk başta sizi biraz ürkütse de sonrasında size neşeli anlar yaşatmakta.

Melbourne 2   melbourne ocean road Ocean 2   melbourne 4

helicopter 2   helicopter 

 melbourne 12    Dincer kus

Great Ocean Road size yol boyunca hem okyanus manzarasını hem de irili ufaklı kasaba ve etrafındaki doğa örtüsünün tüm güzelliklerini resimlemek için epeyce fırsat sunmakta.

kasaba   kasaba 2

Tur esnasında son durağımız ise yağmur ormanları oldu. Havanın yavaş yavaş kararması ve de sıcaklığının da düşmesi yüzünden çok uzun süre yürüyemesek de hem temiz havayı solumak hem de bu doğa güzelliğinin tadını çıkarmak ruhumuza da iyi geldi.

rain forrest   rain forrest 1
# Melbourne Müzesi ve Queen Victoria Market : İlk günümüz epeyce yoğun geçtiğinden ikinci güne biraz daha relax başladık ve şehirdeki bir kaç lokasyonda vakit geçirmeyi tercih ettik. Bunlardan ilki Melbourne Müzesi idi, içinde farklı bir kaç bölümü oluşturan müze gerçekten büyük 🙂 Aborjin kültürünün gösterildiği bölüm, Aborjin zanaatkar’larının sergilenen resimleri görülmeye değer. Tüm gününüzü rahatça geçirebileceğiniz müze içerisinde yemek de yiyebilirsiniz. Biz zaman kısıtlığı sebebiyle yemek molamızı başka bir lokasyonda yapıp istikametimizi Queen Victoria Market’e çevirdik. Hoş biraz geç kaldığımız için her yerini tam olarak görmeyi başaramadık ama gördüklerimiz bize burası hakkında fikir vermeye yetti. Hem açık alanda pazar tadında hem de küçük butik mağazaları ile alış veriş yapmak isteyenler için güzel bir opsiyon. Bu nedenle buraya gelmeden önce mutlaka açılış-kapanış saatlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Aborjin 1    Aborjin 2    aborjin
# Brighton Beach, sanırım bir çoğumuz sahilde bulunan renkli kulübelerin resimlerini bir yerlerde görmüştür. Havanın güzel olacağını da bildiğimiz için son gezi günümüzü plaj keyfi yapacağımız Brighton plajına ayırdık. Erken saatlerde daha sakin olan plaj sonrasında bizim gibi turist olan bir iki farklı grubun ve de kulübe sahiplerinin gelmesi ile şenlendi 🙂  Bir iki saatimizi burda geçirdikten sonra alış veriş’e kaldığımız yerden devam edip bir sonraki günkü uçuşumuza hazırlanmaya başladik.
Gezmiş olduğumuz 4 şehri de çok beğenmiş olmamıza ve de Melbourne’ın dünyanın en yaşanabilir şehirleri sırasında 1 numara olmasına rağmen biz bu gezi sonrasında yaşanacak şehir oyumuzu Sydney’den yana kullanıyoruz 🙂 Ve Bondi beach’e yeniden gitmeye kararlıyız 🙂

Brighton   Brighton 1

Melbourne gezimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler için sevgili eşimin sitesini önermek isterim. Tüm gezimizi planlamanın yanı sıra kendi sitesinde de bu detayları Avusturalya’ya gitmek isteyenler için paylaşti.

You Might Also Like

1 Comment

  1. dincerm

    February 15, 2016 at 3:43 pm

    Papaganlar, Helikopter Turu ve Brighton Beach superdi, ama kesinlikle Sydney’de yasanir, Melbourne’e gezmeye gelinir 🙂

Leave a Reply