Tatil Gezileri

Avusturalya Maceramız (Bölüm 2) – Uluru

Cairns’den sonraki durağımız yine 2 gece – 3 gün süren Uluru üzerindeki Ayers Rock idi. Eğer modern çöl tecrübesi yaşamak istiyorsanız burası sizin için iyi bir başlangıç olabilir (Uluru etrafindaki otellerin modernliği vs)

Uluru ile ilgili kısaca bilgi verecek olursam, Red Centre Çölünün ortasında, en yakın yerleşim birimi olan Alice Springs’e 450 km uzaklıkta devasa bir kaya kütlesi. 700 milyon yaşında olduğu söyleniyor ve Avustralya’nin yerlileri Aborijinler tarafından kutsal sayılmakta. Gezi sırasında kayanın etrafındaki bazı yerlerde bu yüzden resim çekilmesine izin verilmiyor. Uluru’nun başka bir özelliği de günün farklı saatlerinde kayanın daha farklı tonlarda görünüyor olması. Gerçekten de Ayers Rock gündüz ve gece farklı güzel 🙂

Uluru 2

Uluru yol 3   Uluru yol   Uluru yol 1

Neyse gelelim gezimizin önemli satır başlarına;

# Kara sineklere hazırlıklı olun. Özellikle gündüz sıcağında çıkıp akşam güneş batana kadar size rahat nefes aldırmıyorlar. Durum böyle oluncada dışarda rahat gezebilmek için, sizi sineklik şeklindeki şapkalardan almaya zorluyorlar (bu kara sineklerin otellerin mağazalarıyla anlaşmaları olduğunu düşünüyorum) Hoş şapkayı aldıktan sonra da sorun tamemen çözülmüyor. Onu taktığınız an itibariyle bu sefer de sesleri ve grup halde kafanızın üzerinde kamp yapmaları sizi rahatsız etmeye devam ediyor. Alışması zaman alsa da şapka en azından yakın teması engelleyebildiği için işe yarıyor. Güzel haber, sabahın çok erken saatleri ve güneş batımı sonrası sinekler ortalarda gözükmüyorlar:) Bu saatlerde rahat rahat ortamın tadını çıkarabilirsiniz 🙂
# Sabah gün doğumu ve akşam gün batımı için istereniz ya tur alabilirsiniz ya da bizim gibi Uluruya iner inmez araba kiralayarak kendi planınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Uluru sabah erken

sabah 1   uluru ici

# Kaldığınız otelden deve turu, helikopter turu , Aborjin gösterisi , yıldızlar altında akşam yemeği gibi farklı aktivitelerin de detaylarını almanız mümkün.

# Biz 2 gece 3 günlük zamanımızı sadece Ayers Rock’u farklı zaman dilimlerinde gözlemlemeye ayırdık. Biraz erken vakitte Kata Tjuta National Park’a giriş yapıp kendinize güzel bir lokasyon seçip ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Valley of the Winds (rüzgar vadisi) , (300 km) Wattarka – Kings Canyon ve de (450 km)Alice Springs bu civarlarda görebileceğiniz diğer önemli yerler. Plan yapmadan önce mutlaka kaldığınız otelden detay almanızı tavsiye ederim.

Uluru 4   Uluru biz

# Tatilimizin bu ayağını biraz dinlenme olarak da gördüğümüzden boş vakitlerimizi otel ve otel kompleksi içindeki mekanlarda vakit geçirmek için de kullandık. Otele giriş yaptığımız gün, otel havuzunda dinlenen turistleri görünce akşam üzerleri için kendime en az bir yarım saati serbest zaman vermiştim ama maalesef gündüz hava ne kadar sıcak olsa da havuz suyu en azından benim için o kadar sıcak değilmiş.Ilk denememde havuza girmem ile çıkmam bir oldu 🙂 Ama en azından sineklerden kurtulabildiğim anlarda güneşin tadını çıkarabildim:) 

Bu kısa keyif maceramızın ardından Avustralyadaki son durağımız olan Melbourne için yola koyulduk 🙂

You Might Also Like

2 Comments

 1. dincerm

  February 1, 2016 at 2:34 pm

  Araba kiralayarak yollarin keyfini de bi kat fazla cikarabilirsiniz ayrica 🙂

  1. nippur

   February 13, 2016 at 10:38 pm

   Kesinlikle 🙂

Leave a Reply