Tatil Gezileri

Avustralya Maceramiz (Bölüm 1) – Cairns

Sydney’de daha doğrusu Bondi Beach’de daha uzun kalmayı istesek de Avustralya maceramızın diğer bölümlerinden biri olan Cairns için yola koyulduk.

3 gece-4 günlük maceramızın ilk gecesi Dinçer’in bavulunun bizimle beraber gelmemesi sebebiyle alışveriş ile geçti 🙂 Tam ümidi kestiğimiz anda (yatmaya hazırlanırken) bavulun otele ulaştırılması bize güzel bir süpriz oldu tabiiki 🙂

Günlük aktivitelerden arta kalan zamanımızı “eşimin deyimiyle” bu sahil kasabasını keşif ve spor ile geçirdik. Size bir kaç aktivite detayı;
Kuranda Yağmur Ormanları Turu : Sabah erkenden Tur otobüsü ile otelden alınıp, tren istasyonuna bırakıldıktan sonra bir kahve içmeye vaktimiz oldu. Sonrasinda da deniz seviyesinden yaklaşık  328metre yukarıya harika manzara eşliğinde tırmanmaya başladık. Tren raylarının 100 yıllık olduğunu göz önünde tutacak olursak günümüze kadar gayet iyi şekilde getirilmiş.

biz kurana   train side3   scenic

Trenden indikten sonra sizi Kuranda köyü karşılamakta. Köyün içinde de kelebek barınağını, 20 yıllık marketini, koalaların ve kanguruların,sürüngen hayvanların da bulunduğu bahçeyi gezebilirsiniz.Ve tabiiki koala ile güzel bir resim de sizi bekliyor burda 🙂 Yalnız koalalar sanırım epeyce yorgun. Bizim resim çektirdiğimiz koala epeyce psikopat çıkmış resimlerde 🙂 Halbuki ne kadar sevimliler.

Kuranda welcome   Village   koala 1

kangooro   koala with baby

Biz burdan sonra rotamızı Nehir turu yapabileceğimiz ve de yine içinde minik hayvanat bahçesi bulunduran Vahşi yaşam parkına çevirdik.

wildlife park

Burada ilgimizi en çok çocukluğumuzun çizgi film kahramanı Tazmanya canavarı çekti. Saatlerce hiç durmadan bulunduğu alanda dönüp turan bu sevimli kahramanın kendi çizgi filmine nasıl ilham verdiğini de bize göstermiş oldu 🙂 Ben kendisine bir kez daha bayıldım.

tazmania   Tazmania1   Tazmania2

Ve günün en son aktivitesi yağmur ormanında nehir turu. Nehir turu için eskiden orduda kullanılan, hem karada hem de nehirde gidebilen motorlu üstü açık araçlar kullanılmakta. Rehberimiz ve aynı zamanda da aracı büyük ustalıkla kullanan görevli, hem esprileri hem de paylaştığı bilgilerle bize keyifli zaman geçirme fırsatı sağladı.

army duck

arm duck su da   Duck 1   Duck

Ve Cairns’e geri dönüş, trenle ya da teleferik opsiyonlarından bu sefer teleferiği seçtik. Biraz uzun sürmüş olsa da manzara size bunu telafi etmekte.

cable car 2   manzara

Cairns’de akşam yemekleri için de epeyce opsiyon mevcut. Yemek sonrası eğer canınız tatlı çektiyse Night Market’e gidebilirsiniz. 🙂 Biz iki akşamımızında kapanışını burda yaptık 🙂

Gelelim bir sonraki maceramız olan Great Barrier Rief ‘e , dünyanın en büyük yaşayan mercan topluluğunun bulunduğu kayaliklar 400 tip mercan,1500 farklı balık cinsi ve 4000 cins yumuşakça bulundurmakta. Say bakalım demeyin sayamam 🙂
Quicksilver teknesi ile yaptığımız gezi için, sabah otelden büyük tur otobüsü ile alınıp Quicksilver teknesinin olduğu limana götürülmemiz ile basladı. Denizin biraz dalgalı olması dışında pek bir sıkıntı yaşanmadı. Teknedeki görevlilerin deniz tutmasına karşı hassasiyetleri inanılmaz. Hareket halindeyken devamlı teknede gezip insanların davranışlarına bakarak deniz tutmasına anında müdahele etmeleri bizi bayağı etkiledi.Verilen servis ve de bizi götürmüş oldukları deniz üzerindeki platform da bayağı profesyonel. Kesinlikle turu bu şirketten almanızı tavsiye ederim. Bu arada isterseniz helikopter turu, lisanslı/lisansız dalma,snorkeling yapabilirsiniz. Su çok soğuk olduğundan ben cesaret edemedim. Dinçer snorkeling yapmayı ihmal etmedi. Akşam üzeri yine aynı şekilde otobüsle kaldığımız otele geri bırakıldık.Böylece 3 gece 4 günlük Cairns maceramızında sonuna gelmiş olduk.

great 5          great

Quicksilver2       great 4

Ve bir sonraki yazıda yine çok beğendiğimiz son iki lokasyonumuz olan Uluru ve Melbourne okuyabilirsiniz 🙂

You Might Also Like

2 Comments

  1. dincerm

    January 12, 2016 at 2:35 pm

    Say bakalim 🙂

  2. nippur

    January 13, 2016 at 9:40 am

    Sayamam 🙂

Leave a Reply