Tatil Gezileri

Macau’da bir hafta sonu

Geçen Haziran ayı’nda gitmiş olduğumuz Makau’ya Ekim ortalarında tekrar gitme imkani bulduk. Kurban bayramı vesilesiyle Şangay’a gelen dostlarımız bir kaç gün Şangay ve de Pekin’de kaldıktan sonra hep beraber Makau ve  Hong Kong’a ordan da İstanbul’a döndük. James Bond serisinin en sonuncusunun da Şangay-Hong Kong-Makao ve de Istanbul’da geçmiş olması ve de biz Istanbul’a döndükten sonra vizyona girmiş olması da büyük tesadüf oldu (hoş bir ara Istanbul’dan Adana’ya geçiş yapıldı filmde ama 😉

Neyse Makau’nun kısaca tarihine bakacak olursak;

Asyanın ilk ve son kolonisi olan Makau 1999 yılına kadar Portekiz yönetiminde kalmış. Bu tarihten sonra tekrar resmi olarak Çin’ e bağlı olsa da  Makau’da Hong Kong gibi kendi yönetim sistemini yürütmekte.

 

Nasıl gidilir ; Şangay  Hongqiao havaalanından Makau Havayolları ile direk ucuş mümkün. Yalnız bizim uçak en az iki saat uçak içinde yolculuları bekletti. Yaklaşık 2 buçuk saate yakın süren uçuş’un  en güzel yanı Makau havaalanında pasaport kuyruğunda fazla bekletmemesi hos uçak da iki saat bekledik ama 🙂

Eğer gezi planınız Hong Kong üzerinden Makau yapmak ise, ya Hong Kong havaalanından ya da Kawlunda bulunan hızlı feribotlarla Makau’ya geçebilirsiniz. Toplamda iki farkli feribot şirketi mevcut. Kalkış saatleri ve fiyat açisindan iki şirket arasında farklılıklar olduğundan tercih size kalmış. Eğer feribotla Hong Kong’dan geçiş yapmaya karar verdiyseniz sizi pasaport kuyruğunun çok uzun olabileceğine karşı uyarmak isterim.

Bu arada hem havaalanından hem de feribot iskelesinden kalacağınız otele ücretsiz otel servisleriyle gitmeniz mümkün.

 Nerelerde kalınır ; Makau bilindiği gibi kumarhaneleriyle ünlü. Hemen hemen her otelin içinde küçüklü büyüklü kumarhane bulunmakta. Las Vegas ya da Kıbrıs’ın bir bakıma Asya şubesi denebilir. Oldukça fazla otel opsiyonu mevcut. Nerede kalmak istediğinize ve de tabii ki bütçenize göre uygun bir otel bulmak mümkün.

Biz Taipa’da kalmayı tercih ettiğimizden ordaki otellerden Galaxy Macao’da konakladık. Vakit geçirmek için de diğer bir ünlü otel olan Venetian’a gittik. Her iki otelin de müşterilerine sunduğu farklı özellikler var. Mesela eğer canınız Venedik’te gondol sefası yapmak istiyorsa mutlaka Venetian’a , yok canım kumsalda uzanmak, dalgalı havuzda yüzmek istiyorsa Galaxy Macao’yu tavsiye ederim.Tabii otellerin sundukları eğlenceler bunlarla da bitmiyor. Dönem dönem farklı atraksiyonlarla müşterilerine ellerinden geldiğince en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorlar.

Gezilecek Yerler ; Makau Kulesi , Sao Paulo Katedrali , A-Ma Tapınağı, tarihi eski şehirde bulunan Senato binası  başlıca gezilecek yerlerden. Daha detaylı Makau yazısı için eşimin sitesine bakabilirsiniz.

      

Bir sonraki ziyaretimizde deniz fenerinin bulunduğu Guia Tepesini ve  Coloane adasındaki ünlü plajları gezmeyi niyetliyim tabii bundan henüz eşimin haberi yok 🙂

You Might Also Like

4 Comments

 1. Dincer M.

  November 22, 2012 at 6:59 pm

  Demek Coloane adasındaki ünlü plajlara gidicez, iyi oldu bunu öğrendiğim 🙂

  1. nippur

   March 17, 2013 at 9:07 pm

   Evet, ben de mümkünse sizden ne zaman gideceğimizi öğrensem.
   Ona göre yazımı planlayayım 🙂

 2. Dincer M.

  March 17, 2013 at 9:10 pm

  Hmm, bunu Nisan ayında bi planlayalım o zaman 🙂

 3. nippur

  March 17, 2013 at 9:16 pm

  Anlaştık…

Leave a Reply