İş Seyahatleri

Hong Kong (Bölüm 1)

Bundan bir kaç yıl önce Hong Kong, Dinçer’in vizesi sebebiyle ayda bir, günü birlik giriş çıkış yaptığımız uğrak yerimizdi.

Son dönem o kadar abartmistik ki sehre gitmek yerine gümrük’den geçip tekrar gümrüğe girip Şangay’a dönmeyi daha efektif bulmuştuk.

Son bir yıldır ise Hong Kong özellikle benim için Şangay’dan sonra ki ikinci ev ve de ofis durumuna geldi.Çok şikayetçi olmamakla beraber Şangay’ı yine de Hong Kong’a tercih ediyorum.

Kısaca tarihine bir bakacak olursak:

Çin’in güney kıyısında bulunan, sırasıyla Çin /Britanya Krallığı/Japonya/Britanya Krallığı ve 1997 tarihi itibariyle de tekrar Çin Halk Cumhuriyetine bağlanan özel yönetim bölgesi olmuş Hong Kong. Hong Kong Adası(büyük gökdelenlerin bulunduğu bölge), Kowloon Yarımadası(dünyanın en kalabalık nüfusa sahip bölgesi), Lantau Adası(Hong Kong Havaalanının olduğu bölge) , New Territories ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret,endüstri ve turizm merkezidir.

Konuşulan diller Kantoniz ve de İngilizcedir. Çinde ki büyük şehirlere (Başkent Pekin,Şangay ya da Şencen) nazaran halk ile iletişim kurmak çok daha kolaydır. Şehir tamamen İngiliz yaşam tarzını yansıtmakta ama sokaklardaki afişler,tabelalar ve de kalabalık çin nüfuzu size Asya’da olduğunuzu hatırlatmakta.

Hong Kong son dönemde Çin’den epeyce göç olmakta.Refah seviyelerinin Çin’e nazaran çok daha iyi olması özellikle hamile Çinli bayanlar’ın Hong Kong’a doğum yapmak için gelmelerinin en başlıca sebebi. Bu sebepten dolayı da hastaneler tıka basa dolu bu da Hong Kong’luların sağlık hizmeti almasında sıkıntı yaratıyor.

Hong Kong’da Ulaşım: Öncelikle Havaalanından 10 dakikada bir gelen hızlı trene binerek 24 dakika’da şehre varıyorsunuz. Havaalanından şehre gitmek için tek gidiş ya da gidiş dönüş kartı almanız gerekiyor. Gidiş dönüş 160 ya da 180 Hong Kong doları (takriben 37-42 Türk Lirası)

      

Hızlı tren sonrasını da isterseniz ücretsiz otobüs (genelde belli başlı otellere gidiyor) ya da taksi’lerle yapabilirsiniz. Bu arada Çin’in aksine (Çin’de taksi renkleri sadece farklı taksi şirketleri olduklarını göstermekte) taksi renkleri hizmet verdikleri bölgelere göre değişmekte.

Kırmızı renk – Lantau Adası dışında genelde her yerde hizmet veriyor. Taksimetre 20 Hong Kong yani 4.6 Türk lirasından açılıyor

Mavi renk – Sadece Lantau Adasında hizmet veriyor.

Yeşil renk – Sadece New Territories’de hizmet veriyor.

Şehirde metro ağı’da size hem zaman hem de fiyat anlamında kolaylık sağlıyor.

Bunun yanı sıra hemen hemen 10 dakika’da bir kalkan Feribotlarla da güzel bir deniz havası alıp, deniz ve gökdelen manzalarının tadını çıkarabilirsiniz.

Ulaşım kolaylıkları bunlarla da sınırlı kalmıyor. Hong Kong adasına geçtiğinizde karşınıza üst geçit tünelleri ve de yürüyen merdivenler çıkacak. Feribotların olduğu bölümden adanın üst taraflarına herhangi bir araca binmeden rahatlıkla çıkabilirsiniz. Ya da  isterseniz caddeler arasında tramvay yolculuğu da yapabilirsiniz. Çift katlı tramvaylar turistik gezi için ideal.

Çoğu alışveriş merkezi geniş ve uzun metro ağı gibi inşaa edilmiş.Sizi farklı caddelere , farklı alışveris merkezlerine çıkarıyor. Bu da  Hong Kong’un nemli ve bunaltıcı havasından bir nebze kurtulup şehir içinde rahat etmenizi sağlamakta. Ama bunun için  alış veriş merkezlerinin kalabalıklığını ve de üşütme derecesindeki soğukluğunu kabullenmeniz lazım 🙂

Eğer şehir içinde toplu taşıma araçlarını çokça kullanacaksanız Ahtapot(Octopus) kart almanızı tavsiye ederim. Bu kart toplu taşıma araçları dışında süpermarketlerde ve bazı fast food lokantalarında da kullanabileceğiniz türden. Sanırım takislerde de geçerli.

Dönüş yolculuğunuzda şehirden uçağınıza check in yapmanız mümkün. Hızlı Tren istasyonunuza vardığınızda trene binmeden önce uçak şirketlerinin bankosuna uğrayıp hem uçak biniş kartınızı alıp hem de bavulunuzu bırakabilirsiniz.

Hong Kong’a iş için sıkça gidenlere de müjde. Havaalanında uzunca oluşan kuyruklarda beklemenize gerek kalmadı. E-Channel vasıtasıyla (sıkça geldiğinizi beyan ettiğinizde) pasaportunuza yapıştırılan barkod ile sıra beklemeden Hong Kong’a giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

  

Bunun için vardığınız terminaldeki gümrükten geçtikten sonra  sağda ya da sol’da bulunan               e-channel kayıt ofislerine gitmeniz yeterli. Ordaki görevli resminizi çekip parmak izinizi aldıktan sonra pasaport detaylarınızın olduğu bir form dolduruyor. Imzanizi attıktan sonra pasaportunuz üzerine barkodu yapıştırıp size doldurduğu formdan bir kopya veriyor. Bu işlemler yaklaşık 15 dakikanızı alıyor sadece. Sonrasında rahat rahat giriş ve çıkış yapabiliyorsunuz.

Bir sonraki yazımda gezilecek yerlerden bahsedeceğim. O zamana kadar sevgiyle kalın.

 

 

You Might Also Like

Leave a Reply