İş Seyahatleri, Tatil Gezileri

Nostalji ve Motorsiklet Ülkesi Vietnam (Bölüm 2)

  İlk haftası iş için Ho Chi Minh diğer bir adıyla Saygon’da , ikinci haftasını da sevgili eşim ile beraber başkent Hanoi ve de doğal güzelliği ile ünlü olan Ha long Bay’de geçirdik.
Eşimin sitesinde detaylıca bulacağınız bilgilerin dışında benim paylaşmak istediklerim:
# Vietnam halkının cana yakınlığı ve misafirperverliği,
# Her köşe başında bulabileceğiniz irili ufaklı lokal restorantlarını ,hoş biz denemedik ama her biri epeyce kalabalıktı. Bu arada hiç merak etmeyin yeteri kadar da hem Asya hem de Avrupa yemekleri deneyebileceğiniz bildiğimiz tarz restorantlarda mevcut. Hatta helal restorantları da gördük gezerken
# Lokal Vietnam kahvesinin satıldığı, iki farklı şirkete ait , yine çoğu köşe başında bulacağınız Highland Cafe ve Trung Nguyen kafe zincirlerini (Bağımlıları için Gloria Jeans,Coffee Bean ve Starbucks da şimdilik az sayıda şubesi ile Vietnam marketine girmeyi başarmış)
# Hemen hemen her restorant ve Kafe’de çalan 80’li ve 90’ların müziklerini,
# Güvenilir taksi şirketi olarak Vinasun (Ho Chi Minh) ve Mai Linh ( hem Ho Chi Minh hem de Hanoi’da) kullanabileceğinizi.
#  Toplu taşımanın pek rağbet görmediği, buyüzden de sokaklarda %90 civarında gördüğünüz Vespa tarzı motorsikletli Vietnam halkı (bu arada herkesin kask taktığını ayrıca belirtmek isterim)
Ve bu trafikte karşıdan karşıya geçmenin epeyce zor olduğunu,
Vietnam 1a     Vietnam 1d
#  Henüz yer altına indirilmemiş buyüzden de  epeyce karmaşık görünen elektrik ve telefon kablolarını,
Vietnam 1b    Vietnam 1e
# Bitişik halde bulunan ince uzun binalarını
IMG_5282  IMG_5292
# Vietnam’a özgü üçgen hasır şapkaları,
Vietnam 1h    IMG_5405
#  Tabii ki Saygon’da bulunan savaştan kalma yer altı tünellerindeki savaş becerisini (bu arada Vietnam savaşı yaklaşık 17 yıl sürmüş, düşünün bu halkın direnişini ve de bu tünellerde verilen yaşam ve özgürlük azmini)
IMG_5231   IMG_5219
# Henüz bozulmamış olan doğal güzellikleri..
Halong Bay’deki güzel manzaralar ve  şehir dışına çıktığınızda gördüğünüz uçsuz bucaksız pirinç tarlaları sizi olabildiğince yeşile doyuruyor.
IMG_5502  IMG_5545  IMG_5391  Vietnam 1 j
# Lokal uçak şirketlerinden en iyisinin şimdilik Vietnam Airlines olduğunu (hem yurtdışı hem de yurt içi uçuşlarınız için) paylaşmak isterim.
Bu arada eğer yurt içi uçuşunuzu hafta arası erken saatlerde yapacaksanız mutlaka ya önceden web check in yapın , ya da uykunuzdan fedakarlık edip havaalanına erken gidin. Epeyce bir sıra sizi hem bilet check in sırasında hem de güvenlik kontrolünde bekliyor olacak. Bilmiyorum hep bana mı denk geldi (genellemek de istemiyorum bu yüzden) sıra beklerken nezaketen sıranın size gelmesini beklemeyin hatta tekli sıranızın da birden ikili sıraya dönüşebileceğini düşünerek mutlaka gözünüzü açık tutun 🙂 yoksa sıra size bir türlü gelmiyor.
# Şehir dışındaki gezi sonrasında konaklanıp, bir iki saat kestirebileceğiniz Hamaklı dinlenme mekanlarını (kesinlikle benim favorim)
Vietnam 2d  Vietnam 2e   Vietnam 2f
Yok ben sadece oturup bir soluklanayım derseniz o zamanda  konforlu şezlonglarını,
Vietnam 2a  Vietnam 2b
#  Hediyelik eşya alışverişinde kıyasıya pazarlık yapılmadığını (ya da yapılıyor ama biz biraz yorgunluk biraz da bıkkınlıktan fazla zorlamadık)
# Sadece bir haftalık tatil süresinin görülmesi gereken tüm yerler için maalesef yeterli olmadığını,Avrupa’dan gelen turistler 3 – 4 haftadan az kalmıyorlar.
Biz bir sonraki sefer için de bir kaç yer yazdık listemize, bakalım tekrar gitme şansimiz olacak mı 🙂
  Genel olarak deniz ve güneş tatilini seven bir aile olarak Vietnam kültür turumuzdan epeyce memnun kaldık. Eğer Vietnam’ı gezi planınızda aldıysanız Kamboçya, Laos ve de Myanmar ile beraber güzel bir tur ayarlayabilirsiniz.

You Might Also Like

8 Comments

 1. nuray

  July 30, 2013 at 8:48 pm

  Çok güzel özetlenmiş bir gezi yazısı.Süper,kısa ama öz. Ellerine sağlık Mügecim…

  1. nippur

   July 31, 2013 at 8:50 am

   Tesekkur ederim.

 2. Dincer M.

  July 30, 2013 at 11:25 pm

  Uzun versiyonunu istiyorsanız sizi pek yakında benim siteme de beklerim 🙂

  1. nippur

   July 31, 2013 at 8:50 am

   Bekliyoruz dort gozle 🙂

 3. nuray

  July 31, 2013 at 7:23 pm

  Bugün “Şangay Rehberi”ni ziyaret ettim , detaylı ve hayli uzun Vietnam yazınızı okudum anlatım ve fotolar çok etkileyici yüreğinize sağlık efendim…

  1. nippur

   August 1, 2013 at 7:30 pm

   Beğendiğinize sevindik. Aslında yazılacak bir kaç şey daha vardı. Dinçer’in yazı uzun olunca benim yazıya ekleme yapacağız..

 4. Necmi Mola

  July 31, 2013 at 9:54 pm

  “Not defterim” ve “Şangay rehberi” son derece nefis ve senkronize bir seyir izliyor. Sizleri ilgi ,sevgi ve merak ile takip ediyoruz.

  1. nippur

   August 1, 2013 at 7:27 pm

   Çok teşekkür ederiz. Daha çok motive olduk sayenizde

Leave a Reply