Tatil Gezileri

Çin’in Antalyası Sanya….

Hem iş yoğunluğuna kısa bir mola vermek hem de doğum günümü kutlamak amacıyla Güney Çin Denizinde Hainan adasında bulunan Sanya’ya (eski adıyla Yazhou) gittik. Buraya Çin’in Antalyası dedik kendi aramızda  (hoş Çinliler buraya Çin’in Hawaiisi diyorlar) ama  ne Hawaii’nin ne de Antalya’nın yanında çok sönük kalacağı kesin. Yine de hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için ideal bir yer.

Öncelikle Şangay’dan Sanya’ya olan uçak yolculuğumuz o günün Çocuk bayramı olmasından epeyce eğlenceli geçti. Uçağın çoğu zaten çocuklu aileler ile dolmuştu. Kahvaltı sonrası uçak içerisinde hosteslerin çocuklarla beraber şarkı söylemesi, resim çektirmesi şaşırtıcı ama bir o kadar da eğlenceliydi.

   

Sanya yaklaşık olarak 2000 yıllık bir geçmişe sahip. Küçük bir balıkçı köyü ve limanından  önemli bir donanma  limanı olma görevini 1954 yılına kadar üstlenmiş.  Toplam 20 farklı grubun yaşadığı Hainan adasında  Li, Miao(Miyao), Han ve Hui(Huiy) adı altında farklı etnik grup bulunmakta. Etnik grup’dan Li,  adanın dağlık bölgelerinde yaşayan, kendine ait dilleri olan yerlileri (Aborjinleri) sayılmakta. Hem Li hem de Miyao grupları etnik dansları ve de şarkılarıyla ünlenmişler, gelen yabancı turistlere müzik ve dans ziyafeti çekmekteler.

Genelde Rus turistlerin (bu nedenle de Antalya’ya benzettik) geldiği, otellerin tayland kültürüne özendiği ama Çin’li çalışanlar (hatta kapıda hintli çalışanlar da görmek mümkün)  ve de Çin yemek kültürü nedeniyle bir kaç farklı  kültür arasında sıkışmış gözükmekte.

Sanya’da toplam 5 ana plaj bulunmakta. Sanya Bay (Koyu) Plajı, Dadong Hai (hay) Plajı, Yalong Bay (Koyu) Plajı, Haitang (Haytang) Plajı, Yazhou (Yacou) Plajı ve Xiangshuiwan Bay (Şiangşueyvan) Plajı (Parfüm Koyu olarak da geçiyor).

Biz bunlardan  havaalanına 20 dakika (taxi) mesafede olan Sanya Bay Plajını tercih ettik..  Genel anlamda  gayet memnun kaldık Sanya gezimizden. Sadece taksicilerin her seferinde turistlere uygulamış oldukları tarifeyi bize de uygulamaya çalışmaları dışında. Yemek yenecek yerlerde epeyce sınırlı. Şehir içinde yemek yemek istediğinizde de taksi bulmakta epeyce zorlanıyorsunuz. Biz tercihimizi zorunlu olarak kaldığımız otelde yaptık 🙂

   

Gezilecek  Diğer Yerler :

Nanshan Tempel (Nanşan Tapınağı) : Hainan (Haynan) adasında bulunan en ünlü Budist Tapınağı. Tapınak Budizm’in Çine gelmesinin 2000. yılında (1998) yılında bitmiş. Tapınak epeyce büyük. Hatta uçaktan (inişe geçerken) net şekilde görebileceğiniz büyüklükte.

Giriş ücretli 🙂

Tianya Haijiao (Tianya Hayjiao) : Türkçe ismi ile Cennetin ve Dünyanın sonu olarak bilinen ve  büyük kayalıklariyla ünlü olan , turistlerin favori gezi yerlerinden biri. Şehirden yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta . İki ana hikayesi olan bu turistik yer (ilk hikaye ,  balıkçıları fırtınadan korumak için kendilerini  tek bir büyük kayaya dönüştüren ve balıkçıları fırtınaya karşı koruyan iki peri kızı’nın hikayesi, perilerin bu davranışına kızan Cennetin Ana Tanrıçası Fırtına Tanrısına Perileri Cennete geri almasını söyler ama periler bunu kabul etmeyince Fırtına Tanrısı Perilerin dönüştüğü kayayı ikiye ayırır ve bu kayalardan biri denize diğeri ise kumsalda birbirinden ayrı şekilde kalır ) diğeri ise,( birbirine aşık olan iki gencin ailelerinin evliliklerini onaylamaması üzerine burda denize atlamaları ve o anda çıkan fırtınanın onları taşa çevirmesi ile ilgilidir) Bu hikayelerden dolayı genç çifler genelde burayı düğün seromonisi için kullanmaktadırlar.

Bu arada giriş yine  ücretli 🙂

Wuzhizhou Island (Vucico Adası) : Snorkel ve scuba diving yapmak isteyenlere tavsiye edilir.

Monkey Island (Maymun Adası) : Yok olma tehlikesi altında olan makak maymunlarının yarımadası.

Vaktiniz sınırlı ise bence Nanşan Tapınağı ve de Tianya Hayjiao’yu görmeniz yeterli.

Bir daha ki sefere sanırım daha ünlü olan Yalong Koyu Plajını deneyeceğiz. İlgilenenlere duyrulur. Bu arada eşim’in sitesinde de Sanya gezimiz ile ilgili detaylı yazı ve resimleri bulabilirsiniz.

You Might Also Like

2 Comments

 1. nuray

  June 18, 2012 at 10:31 pm

  Güzel fotoğraflar ve bilgilendiren yazılar için teşekkürler.
  Yola devam…

 2. Dincer M.

  June 19, 2012 at 6:03 pm

  Keske tembellik etmeseydik de Nanşan Tapınağı ve Tianya Hayjiao’yu yakindan gorseydik.. Bir dahaki sefere artik 🙂

Leave a Reply