İş Seyahatleri

Bangladeş Gezisi (Bölüm 2)

Yaklaşık 10 gün süren iş gezisi ardından evim evim güzel evim…

Çok güzel geçen haftanın ardından öncelikle Bangladeş ile ilgili bir kaç genel bilgi verip sonrasında da arkadaşlarımla beraber gezdiklerimi,gördüklerimi paylaşmak istiyorum.

Bangladeş’in nüfusu yaklaşık 130 Milyon civarinda , başkent Daka’da ise bu nüfusun nerdeyse  % 10’u yaşıyor.

Daka’nın en ünlü ve yabancıların çoğunlukla yaşamayı tercih ettiği bölümü Gülşan.

Havaalanı yolu şanlıysanız Gülşan’dan sadece 20-25 dakika uzaklıkta ama eğer şansınız yaver gitmezse (iş saatleri içinde) acayip bir trafik karmaşası içinde buluyorsunuz kendinizi.  Bu da size 1 ya da 2 saate mal olabiliyor. Hem araç trafiğinden hem de yeni yapılmaya çalışılan ek yol nedeniyle bayağı bir sıkışık halde.

Şehir içinde ve sokak aralarında genelde ulaşım özel arabalar dışında tuk tuk, rik şav ve de  taksilerle yapılıyor.

Bangladeş tekstil üretiminin 1 numaralı merkezi. İş böyle olunca da ülkeye gelen ekspet sayısı da günden güne artıyor bu da inşaat şirketlerinin ve otellerin çok işine yarıyor.  Her yerde yüksek katlı (maksimum 10 katlı) binalar bitivermiş (genelde ev olarak düşünülüyor).  Hoş hepsi hala inşaat halinde  🙂

Nasıl gidilir?

Şangay Pudong’dan Dragon Havayolu ile önce Hong Kong’a ordan (kısa bir bekleme süresi) yine ya Dragon ya da Katay Havayolu ile (genelde aynı seferi paylaşıyorlar) başkent Daka’ya gidebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu dönüşte uçağin Katmandu’da durup durmayacağı. Sanırım gün aşırı mecburi Katmandu yapıyorlar (yaklaşık 1 saat kadar uçakta bekleyip yolcuların gelmesini bekliyorsunuz) Açıkcası ben bu ihtimale rağmen bu güzergahı takip ediyorum. Daha önce Kunming (güney batı çin) üzerinden Daka’ya gittim tam anlamıyla kabustu. Hem beklenecek doğru dürüst bir yerin olmaması , bekleme süresinin uzunluğu, hem de iç hatlardan bavulu alıp dış hatlar’da tekrar check in yapılması sizi gerçekten çok yoruyor. Başka opsiyonlar da var , Singapur Havayolları ile ya da Malezya Havayolları ile de yolculuk yapabilirsiniz. Tercih size kalmiş.

  

Istanbul’dan Daka’ya gideceklere güzel haber; Türk Hava Yolları çok yakında direk uçuşa başlayacak. Pakistan Karaçi için ayrı sefer açılacak.. Gelişmeleri THY sitesinden takip edebilirsiniz.

Bu arada ilk defa Bangladeş’e gelecekler , girişte doldurduğunuz geçiş kartının bir benzerini dönüşte de mutlaka doldurmaniz gerekli.

You Might Also Like

1 Comment

  1. Dincer M.

    March 11, 2012 at 4:48 pm

    Ordaki binalar da Sangay’daki gibi guvenlikli vs. siteler seklinde mi, yoksa Turk usulu mustakil apartmanlar seklinde mi?

Leave a Reply